Chroń swoje dane!

Dlaczego to takie ważne? 

Twoje dane osobowe i loginy do kont internetowych są jak klucze do Twojego domu. Wpadając w niepowołane ręce, mogą narazić Cię na kradzież pieniędzy, tożsamości, a nawet kontrolę nad Twoim życiem. Niebezpieczeństwo może przyjść  z każdej strony: Internet, telefon, Facebook a nawet telewizja!

Od dziś prezentujemy cykl krótkich porad, które pozwolą Ci bardziej świadomie reagować na próby wyłudzeń i kradzieży opartych na powszechnych dziś środkach komunikacji cyfrowej.

Pamiętaj!

  • Nikomu nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak pesel, numer dowodu osobistego, adres zamieszkania, czy numer telefonu. Niezależnie czy otrzymujesz emaila, wiadomość na portalu społecznościowym czy na telefon - nie podawaj swoich danych osobowych. Pamiętaj! Banki i instytucje finansowe nie proszą o takie informacje drogą elektroniczną. 
  • Bądź czujny wobec podejrzanych lub wątpliwych wiadomości, a przede wszystkim nie klikaj w linki, które mogą się znaleźć w takiej korespondencji. Obecnie Phishing (czyli oszustwa polegające na podszywaniu się pod znane i zaufane instytucje) jest najpopularniejszą formą i metodą ataku na nasze informacje oraz zasoby. Takie wiadomości możesz otrzymać poprzez SMS, email, Messanger, Whatsup i wiele innych programów komunikacyjnych. 
  • Aktualizuj oprogramowanie w telefonie, tablecie i komputerze. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, poproś o pomoc kogoś, kto już to kiedyś robił i chętnie pomoże. 
  • Używaj silnych haseł! Wiemy, że silne (a tym samym trudne) hasła nie są wygodne. Musimy jednak pamiętać, że proste hasła łatwo przełamać i wtedy nasze informacje, dane lub pieniądze będą wystawione na ogromne ryzyko. Jeśli używasz słabych haseł, to postaraj się o tzw. MFA (multi factor authentication), który wprowadza dodatkowy krok autoryzacji w postaci np. kodu SMS. 
  • Zabezpiecz swoje urządzenia. Tu pewnie warto się poradzić kogoś, kto już zna troszkę temat. Warto jednak, aby nasze urządzenia miały włączone "zapory ogniowe" (zwane też firewall), antywirusy i inne oprogramowania, które pozwolą nam bezpieczniej używać zasobów tak sieci jak i samego urządzenia. 

Pamiętaj! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa swoich danych, skontaktuj się z infolinią swojego dostawcy usług lub poproś o radę znajomych.